Kies op maat

Inloggen Menu

Ondernemen & Ondernemerschap (15 EC)

Als jij wilt onderzoeken of ondernemen iets voor jou is of als je als bedrijfadviseur mee wilt kunnen praten met ondernemers en ze wilt kunnen adviseren dan hebben wij de minor die jij zoekt!

· Variant 1: Is ondernemen iets voor jou?

· Variant 2: Bedrijfsadviseur - in de rol van bedrijfsadviseur kunnen denken als ondernemer

De minor Ondernemen & Ondernemerschap biedt jouw de mogelijkheid te kijken wat jij binnen ondernemen en ondernemerschap wilt onderzoeken en welke variant het beste bij je past!

Deze minor wordt aangeboden door de opleiding Ondernemerschap & Retail Management (ORM)

Inhoud van de minor

Variant 1 : Als je wilt onderzoeken of ondernemen iets voor jou is dan gaan we aan de slag met alles wat komt kijken bij het opzetten van een eigen bedrijf. We starten met het uitwerken van je bedrijfsidee (en als je nog niet een bedrijfsidee hebt, gaan we dat middels ideation bedenken). Daarna gaan we het Sustainable Business Model Canvas uitwerken om de basis van het ondernemerschap neer te zetten; en sustainable omdat we met aandacht voor duurzaamheid willen ondernemen. Wat heb jij als ondernemer te bieden?

Variant 2: Of wil jij onderzoeken of bedrijfsadviseur iets voor jou is? Een bedrijfsadviseur helpt bedrijven bij het verbeteren van hun prestaties door advies te geven over strategie, financiën, en operationele processen. Tijdens de minor leer je hoe je bedrijven kunt adviseren en effectieve oplossingen kunt implementeren om groei en efficiëntie te bevorderen. Je richt samen met andere studenten een fictief adviesbedrijf op en gaat aan de slag met het adviseren van oplossingen voor bestaande bedrijven. Je maakt net als in het echt offertes voor je opdrachtgever (MKB) waarin je aangeeft wat je gaat doen en tegen welk tarief. Op deze manier leer je waar ondernemers van het Midden en Klein Bedrijf (MKB) tegen aan lopen.

Je schrijft je in voor deze minor en dan nemen wij contact op om in een kort (eventueel via Teams) gesprek te kijken welke variant het beste past bij jou!

Wanneer worden de minoren aangeboden:

Variant 1: Is ondernemen iets voor jou? Start in P2 en P4

Variant 2: Bedrijfsadviseur – Start in P1 en P3

 

Aan de slag met eigen bedrijf

Tijdens de minor ben ik aan de slag gegaan met mijn eigen bedrijf om deze groter en duurzamer te maken. Mijn bedrijf heeft hierdoor een beter imago gekregen.
Vooral de gastsprekers en bedrijfsbezoeken waren super inspirerend voor mij.
 

Christiaan

Wat ga je doen tijdens de minor?

Variant 1: Is ondernemen iets voor jou?

Start minor: P2 en P4

Bij deze minor ga je aan de slag met het opstarten van je eigen bedrijf, volledig Future Proof. Na inspirerende sessies met de Business Idea Generator heb je genoeg ideeën om je bedrijfsidee te kiezen waarmee je deze minor aan de slag gaat. We leggen de basis voor jouw bedrijfsidee met het Sustainable Business Model Canvas. Hierbij besteden we aandacht aan de toegevoegde waarde in de markt van het bedrijfsidee, is jouw product of dienst interessant om te kopen? Tenslotte -– you better have a market than a mill!

We staan ook stil bij je rol in de betekeniseconomie: hoe draagt jouw bedrijf bij aan een betere wereld als betekenisvolle ondernemer?

In de volgende fase ontwikkelt je idee zich verder. Je test het in de markt, doet marktonderzoek en past het aan op basis van nieuwe inzichten. Om voldoende inspiratie op te doen, bezoeken we andere ondernemers om te leren van hun verhalen en komen er experts langs om hun kennis met ons te delen. Zo bouw je aan de uitbreiding van je netwerk.

Ook besteden we aandacht aan de financiële aspecten die bij het starten van een bedrijf komen kijken. Dit geeft je een compleet beeld van de haalbaarheid van je bedrijfsidee. Je rondt dit geheel af met een businessplan dat je pitcht aan de groep.

Naast aandacht voor je bedrijfsidee staat je eigen ontwikkeling als ondernemer centraal. Ontdek of je over alle capaciteiten beschikt die een ondernemer nodig heeft om succesvol te zijn.

Aan het einde van de minor kun je voor jezelf antwoord geven op de vraag: is ondernemen iets voor jou?

Hieronder zoomen we even verder in op de twee verschillen en de periode waarin deze wordt aangeboden.

Variant 2: Bedrijfsadviseur

Start: P1 en P3

In deze minor ligt de focus op kennisverwerving door advisering van bestaande ondernemingen. Als student neem je de rol aan van bedrijfsadviseur, waarin je vanaf de zijlijn kijkt naar de verschillende vakgebieden waar een ondernemer mee te maken krijgt. Je wordt ondersteund door kennisspecialisten om te komen tot een goed advies naar je opdrachtgevers.

Een aantal van de onderwerpen die aan bod gaan komen zijn:

· Marketing: webbased, social media marketing, affiliate marketing

· Juridische zaken: algemene voorwaarden, overeenkomsten, merk- en patentrecht

· Belastingzaken: loonbelasting, inkomstenbelasting, BTW

· Administratie: van tuur naar stuur

· Beleggen

· Communicatie

We doen dat op diverse manieren; dat kan zijn het inrichten van een administratie, een loonstrookje maken maar ook items op fiscaal gebied. Estate planning is een mooi woord om te kijken hoe je jaarlijks een belastingvrij bedrag mag overmaken naar de kinderen etc. En hoe het werkt met Erf en Schenkingsrecht. In verschillende groepssamenstellingen brengen jullie een adviesrapport uit. De looptijd van de verschillende adviezen verschilt erg, wat de dynamiek in deze minor erg groot maakt. Je leert direct omgaan met de tijdsdruk die je als ondernemer en bedrijfsadviseur ook altijd ervaart. Time is always running out….

Ook gaan we naar de rechtbank om te ervaren hoe de rechtspraak gaat in het echt en wat je wel en niet kunt verklaren bij een aanhouding. We hebben bedrijfsbezoeken en studenten hebben invloed op de keuze voor de te bezoeken bedrijven. Daarnaast vragen wij het bedrijfsleven om gastcolleges te geven over relevante onderwerpen waar onder-nemers mee te maken hebben zoals bijvoorbeeld de CSRD-wetgeving. Hierdoor krijg je inspiratie van andere ondernemers en experts uit het werkveld.

Businessplan

De minor liet mij zien wat ondernemen inhoudt en welke stappen ik moet doorlopen om tot een goed onderbouwd businessplan te komen.
Uiteindelijk ben ik niet nu van start gegaan met mijn bedrijfsidee maar ik weet nu wel wat ik doen moet zodra ik wel wil starten. Er werden vele aspecten van ondernemerschap besproken waar ik zelf op voorhand niet aan gedacht had zoals een claim krijgen en wat een eigen onderneming betekent voor mijn inkomstenbelastingaangifte.

Esther

Leerdoelen

Opzet van de minor

In totaal zijn er 15 EC te behalen tijden deze minor. Er is veel interactie met andere ondernemers en andere student-ondernemers. We werken samen en netwerken. De leeruitkomsten zijn allemaal eropgericht om je inzicht te geven in het ondernemerschap.

Waardevolle feedback

De minor Ondernemen en Ondernemerschap heeft mij geholpen om mijn ideeën concreet te maken. Waar ik eerst vooral enthousiast was, heb ik nu ook geleerd kritisch naar mijn eigen plannen te kijken. Door de opdrachten, feedbackmomenten en het werken aan een echt businessplan snap ik veel beter wat er komt kijken bij het opzetten van een bedrijf. Ik vond het vooral waardevol dat er ruimte was om fouten te maken en daarvan te leren. Daardoor voel ik me nu een stuk zekerder om in de toekomst daadwerkelijk de stap naar ondernemerschap te zetten.

Lars

Ingangseisen

Propedeuse is voorwaardelijk. Verder zijn alle studenten welkom die willen onderzoeken of ondernemerschap voor hun een optie is.   

Toetsing

De toetsing is middels een businesssplan met je persoonlijke groei als ondernemer, een pitch op de pitchmarkt en een eindassessment.