Kansrijk opgroeien (in de Grote Stad)
Kansrijk opgroeien in de grote stad: samen werken aan kansen voor kinderen en jongeren
In deze minor duik je in de leefwereld van kinderen en jongeren die opgroeien in de grote stad. Samen met studenten uit verschillende opleidingen, zoals de pabo, sociaal werk en lerarenopleidingen, werk je aan één gezamenlijke missie: het vergroten van ontwikkelkansen voor kinderen en jongeren.
Je leert hoe het is om op te groeien in een grote stad. We gaan op stadswandeling om te zien waar kinderen opgroeien, we spreken met kinderen en jongeren en we gaan op werkbezoek bij professionals die werken met verschillende doelgroepen in de stad.
Je leert hoe je de grote stad voor jouw doelgroep kunt omtoveren tot een plek vol kansen en avontuur. Je ontdekt innovatieve manieren om kinderen te ondersteunen in hun ontwikkeling, ontmoet jongeren die de kracht van de stad laten zien en maakt kennis met bevlogen professionals die zich inzetten voor kindvriendelijke steden. Zo krijg je een scherp beeld van wat er speelt in de grote stad en word je vanzelf gemotiveerd om zelf een bijdrage te leveren.
Leerdoelen
Je brengt je doelgroep (kinderen en/of jongeren) in kaart en analyseert hun ontwikkelkansen in de online en/of offline omgeving. Op basis daarvan maak je een ontwerp dat deze ontwikkelkansen versterkt. Daarbij heb je nadrukkelijk oog voor empowerment en eigenaarschap van je doelgroep.
Je onderbouwt je ontwerp vanuit een brede oriëntatie en maakt gebruik van een scala aan bronnen. Vervolgens voer je (elementen van) je ontwerp uit in de praktijk. Je evalueert hoe jouw ontwerp daar heeft gewerkt en doet aanbevelingen om succesvolle elementen duurzaam te verankeren binnen jouw (leer)werkplek.
We werken met verschillende thema’s die relevant zijn voor het onderwijs en de jeugdhulpverlening. Denk aan de invloed van de online en offline omgeving op kinderen en jongeren, het samenwerken met ouders en andere professionals, en het ondersteunen van kinderen en jongeren met verschillende achtergronden en perspectieven. Zo leer je hoe je hun kansen in de maatschappij kunt vergroten én helpen benutten.
Ingangseisen
De minor is toegankelijk voor iedere voltijd en deeltijd hbo-student die wil leren over opgroeien in de grote stad en/of zich wil inzetten om echt iets te betekenen voor kinderen en jongeren in de grote stad. Het is fijn als je affiniteit hebt met- of nieuwsgierig bent naar werken in het onderwijs of de (jeugd)hulpverlening in de grote stad.
Literatuur
Literatuur wordt aangedragen door de (gast)docenten van de module. Het is niet verplicht om voor deze minor literatuur aan te schaffen.
Rooster
De lesdagen worden zoveel mogelijk gepland de dinsdag en woensdag waarbij de woensdag optioneel is voor DT studenten.
Een stage of eigen werkplek in een relevante omgeving wordt sterk aanbevolen. Het is passend om hierbij twee dagen per week in de praktijk te werken; deze dagen kunnen worden ingepland op de niet-lesdagen.
Als je al werkzaam bent binnen een organisatie met toegang tot de doelgroep (kinderen en/of jongeren), dan kun je je eigen werkplek gebruiken voor deze minor.
Heb je nog geen geschikte stageplek, dan kan de organiserende opleiding ondersteuning bieden bij het vinden van een stageplek. Neem hiervoor contact op met de docenten Manon de Boer of Juul Tielens. Zie contactinformatie.
Toetsing
Beroepsproduct
De minor wordt afgerond met een beroepsproduct. Dat betekent dat je vrij bent in de wijze waarop je de leeruitkomst aantoont. Je kunt dus bijvoorbeeld kiezen voor een verslag, een presentatie, een mediaproduct, etc. De wijze van afronding bepaal je samen met je docent.
Aanvullende informatie
We gaan regelmatig op stap binnen de stad. Het is handig om in het bezit te zijn van een OV kaart en/of eigen vervoer zoals een (OV)fiets/auto. Literatuur wordt zoveel mogelijk aangeleverd door de opleiding.