Kies op maat

Inloggen Menu

Datavisualisatie en Infographics

Deze minor is onder andere geschikt voor studenten Journalistiek, Communicatie en Multimedia-Design, Geomedia & Design, Built Environment, Communicatie, Commerciële economie, technische opleidingen (zoals ICT) en verder voor alle studenten die met behulp van visualisaties complexe data begrijpelijk willen maken voor een groter publiek. Houd je van overzicht, abstracte informatie analyseren en wil je deze vertalen naar bruikbare en waardevolle visuals? Lijkt het je interessant om hierbij kennis te maken met (onderzoeks)journalistieke manieren van werken, waarbij we ook onderzoek doen met en naar digitale tools en AI? Vind je het leuk om de mogelijkheden van dataresearch en visual storytelling met data te ontdekken terwijl je werkt in een interdisciplinair team? Dan is deze minor wat voor jou.

Inhoud

Door de voortschrijdende digitalisering worden grote hoeveelheden data, digitale tools en AI-toepassingen voor steeds meer mensen toegankelijk. Dit levert nieuwe en interessante mogelijkheden op om verhalen op het spoor te komen en deze vervolgens te vertalen naar journalistieke artikelen en visuele producties. Grafieken, schema’s, kaarten, tijdlijnen en animaties op basis van deze data spelen een belangrijke rol om complexe verhalen te vertellen van sociaal-maatschappelijk belang en deze voor de lezer inzichtelijk te maken. Daarom kom je dit soort data- en informatievisualisaties vaak tegen in de media en professionele communicatie. Kun je data-gedreven, visuele verhalen maken, waarbij je digitale tools en AI niet alleen maar ziet als hulpmiddel maar ook kritisch benadert als onderzoeksobject? Dan staat er een dikke plus op je cv. In deze minor leer je waar je (digitale) data kunt vinden, hoe je de data kunt analyseren en verwerken en wat voor (visuele) verhalen je ermee kunt vertellen. Daarbij besteden we ook uitgebreide aandacht aan vragen rondom de totstandkoming, betekenis en context van de data.

Je volgt in het eerste blok (A) lessen in design, ontwerptechniek, visual storytelling, datavisualisatie en datablog. In het laatste vak leer je hoe je onderzoeksvragen kunt stellen a.d.h.v. data om op basis daarvan snel output te produceren in de vorm van datajournalistieke blogposts. Als je meer werk wilt bekijken dat tijdens de minor is gemaakt? Bekijk dan het datablog waar onze studenten kleine en grote producties op publiceren.

In het tweede blok (B) gebruik je alle creatieve en data-onderzoeksvaardigheden die je in blok A hebt opgedaan om datavisualisaties en infographics te ontwerpen in samenspraak met professionele praktijkpartners zoals Het Financieele Dagblad, NRC, RTV-Utrecht, PBL of het RIVM. De producten van deze samenwerking worden regelmatig gepubliceerd, zoals datajournalistiek onderzoek naar de “meest gemiddelde Utrechter”in DUIC en recentelijker naar woonbehoeften van starters in Universiteitsblad DUB. Ook werkten studenten aan Een Gezonde Fietsroute voor de Atlas Leefomgeving van het RIVM. Je werkt in deze minor zo veel mogelijk samen met studenten die andere voorkennis en vaardigheden hebben dan jij, zodat het team waarin je werkt zo sterk mogelijk is.

Door de focus op leren samenwerken met verschillende disciplines, verwachten we wel dat studenten bij alle lesmomenten aanwezig zijn. Omdat er in de tweede helft van de minor in projectgroepen wordt gewerkt, is het niet mogelijk om de minor in deeltijd te volgen en dus ook niet binnen een traject op maat.

We leiden je op tot een T-shaped professional: je krijgt brede algemene kennis van het vak en je verdiept je specialisme. Geen zorgen: we houden rekening met verschil in kennis- en ervaringsniveau van studenten en stimuleren verdieping van kennis en samenwerking.

T-shaped opbouw van de minor

Cursussen

Kennis & Kunde Blok A:
Tijdens de eerste helft van de minor volg je vakken om te leren hoe je data verzamelt, selecteert, analyseert en verwerkt voor sprekende datavisualisaties en infographics. Daarvoor gebruik je storytelling- en ontwerpprincipes en verschillende softwareprogramma’s. Centraal staan hierbij Excel (spreadsheets) en Adobe-programma’s (Creative Cloud). Toegang tot Microsoft Excel is gratis via je HU-account; voor Adobe-programma’s is het nodig om een licentie aan te schaffen. Deze kan mogelijk met een medestudent worden gedeeld om de kosten lager te houden.

Praktijk & Project A Blok B:
Tijdens het tweede deel van de cursus ga je met een klein team van studenten aan de slag met een zelfgeformuleerde datavraag met als doel om op basis van die data een relevant visueel journalistiek verhaal te vertellen. Gedurende het proces koppelen we de groepen aan een professionele praktijkpartner die past bij het gekozen onderwerp en doelgroep. Je werkt samen aan het ontwerp van datavisualisatie(s) en/of een infographic, uitgewerkt als statisch product, interactief resultaat of animatie. Je voert het hiervoor nodige onderzoeksproces uit en verantwoordt het resultaat.

Praktijk & Project B Blok B:
Ter begeleiding van het projectwerk volg je inhoudelijke lessen die opbouwen op de lessen uit blok A en ontvang je coaching voor het werk aan de praktijkopdrachten.


Expositie eindsymposium

Extra kosten 

± €140,- (Creative Cloud, afhankelijk van gedeeld of individueel account)
± €40-50,- (printkosten en mogelijke fieldtrip)

Ingangseisen

Voor deze minor gelden geen toelatingseisen. Belangrijk om te weten: de minor wordt georganiseerd vanuit de opleiding journalistiek en we maken dus gebruik van journalistieke werkvormen, competenties en researchmethodes. Dit doen we omdat we studenten willen opleiden tot onafhankelijke media-professionals met specialisatie in data-onderzoek, -visualisatie en -storytelling.

Je kunt deze minor niet volgen als deeltijdstudent. 

Literatuur

We maken tijdens de theorielessen gebruik van het boek:

  • Broek, J. van den, Koetsenruijter, W., Jong, J. de, & Smit, L. (2019). Beeldtaal: Perspectieven voor makers en gebruikers. Boom. (2e druk of nieuwer)

Aan het begin van de minor krijg je verder een leeslijst, waaraan geen extra kosten verbonden zijn.

Rooster

Het rooster en de lesdagen zijn nog niet bekend. Je hebt voor deze minor 2 à 3 dagdelen in de week een contactmoment. Er wordt in deze minor soms ook op avonden lesgegeven. We verwachten dat studenten bij alle lesmomenten aanwezig zijn. Er is geen programma op maat mogelijk.

De les- en toetsroosters worden, met uitzondering van de eerste onderwijsperiode van het studiejaar (start september), altijd vier weken voor de start van iedere onderwijsperiode op Mijn Rooster geplaatst. Het rooster voor de eerste onderwijsperiode van het studiejaar is drie weken voor de start vindbaar op de site. Op Mijn Rooster is altijd het meest actuele rooster zichtbaar.

Toetsing

Je werkt individueel en in groepsverband aan verschillende producties. Die producties voeg je samen in een portfolio. Verder word je beoordeeld op twee aspecten: creativiteit & inhoud en professionaliteit & samenwerking.

Aanvullende informatie

Ondertekende leerovereenkomsten kunnen tot en met 4 juli 2025 worden geüpload in Osiris Aanmelding, zie de instructie op de leerovereenkomst of check onze site. Leerovereenkomsten die ná 4 juli worden ontvangen, zullen niet in behandeling worden genomen.

Let op: Leerovereenkomsten worden in behandeling genomen op volgorde van binnenkomst in Osiris Aanmelding (first come, first serve). Een ingediende leerovereenkomst geeft pas recht op een plek binnen een minor als er sprake is van het volgende: 
* De minor is nog niet vol: elke minor heeft een maximum aantal plekken per periode 
* De student heeft de leerovereenkomst compleet ingediend (inclusief eigen gegevens en handtekening en stempel eigen examencommissie) 
* HU heeft de leerovereenkomst ondertekend en gestempeld 

Duurzaamheid

Deze minor is door de Green Office HU aangemerkt als een duurzame minor. Dit betekent dat je door het volgen van deze minor kan bijdragen aan één of meerdere van de Sustainable Development Goals van de UN.