Wereldoorlogen
Deze minor zit helaas vol!
Voor wie
Heb je interesse in het fenomeen oorlog en de Wereldoorlogen in het bijzonder, de grote conflicten van de 20e en 21e eeuw? En mag je onderwijs van jou net een tikkeltje anders zijn dan gewoon colleges volgen? In deze minor gaat het vooral om leren van ervaringen in de historische en authentieke context, op locatie. Je komt meer te weten over de waanzin van Hitlers Derde rijk, wat de gevolgen zijn van politieke terreur en wat de Holocaust werkelijk is. Vanuit verschillende perspectieven ervaar je wat de mens in oorlog doet, en wat oorlog met de mens doet.
Inhoud
De Eerste en Tweede Wereldoorlog zijn belangrijke gebeurtenissen in onze geschiedenis en de gevolgen ervan zijn nog steeds zichtbaar. Maar hoeveel weten we ervan en welke beelden hebben we over de oorlogen? Deze minor helpt kennis en herinneringen uit die periodes levend te houden, de juiste feiten te presenteren en bestaande beelden te nuanceren. Je leert het gedrag van daders, omstanders en slachtoffers te begrijpen, zelf kritisch na te denken en de verantwoordelijkheid van ieder mens te herkennen.
Deze minor is anders van karakter dan regulier onderwijs en kan heftig en confronterend zijn. Zo bezoek je een aantal slagvelden van de Eerste en Tweede Wereldoorlog, geheimzinnige locaties van Hitlers Derde rijk, concentratiekampen, plaatsen van herinneren en herdenken en indrukwekkende monumenten. Ook komen er bijzondere gastsprekers langs. Daarnaast leer je de gebeurtenissen van de Eerste Wereldoorlog, Tweede Wereldoorlog en Koude Oorlog af te zetten tegen gebeurtenissen uit het nieuws en de media van vandaag. De minor draagt bij aan burgerschap en het creëren van een collectief verbonden samenleving en (Europese) toekomst. Door deze minor te volgen kun je je goed voorbereiden op een masteropleiding: je ontwikkelt een onderzoekende kritische houding en je ervaart dat persoonlijke ontwikkelingen van invloed zijn op je kijk op de wereld om je heen. Op http://www.wereldoorlogen.com vind je meer informatie over deze minor.
Extra kosten
De kosten voor de diverse bijzondere excursies naar het buitenland bedragen totaal ca. 650 euro.
Cursussen
Plenaire bijeenkomsten
Tijdens de plenaire bijeenkomsten komen de Wereldoorlogen en recente conflicten tot leven door aansprekende prikkelende confronterende colleges, films en bijzondere gastsprekers. Je leert ook hoe je verschillende standpunten van bijvoorbeeld daders, omstanders en slachtoffers kunt bekijken en begrijpen.
Lieux de Mémoire
Je ondergaat en leert verschillende kanten van de Eerste Wereldoorlog, Tweede Wereldoorlog (Holocaust) en Koude Oorlog, in onder meer België, Nederland en Duitsland. Tijdens deze module leer je door te ervaren en te beleven op locatie, “daar waar het toen gebeurd is”. In de historische context onderga je het verleden en ga je de confrontatie aan met de geschiedenis.
Leerdoelen
- Je verwerft kennis, inzicht en besef over oorzaken, aanleiding en verloop van de Eerste Wereldoorlog, Tweede Wereldoorlog en Koude Oorlog, waarbij het accent ligt op de Tweede Wereldoorlog.
- Je verwerft kennis, inzicht en bewustzijn over processen en mechanismen werkzaam bij collectief geweld vanuit het perspectief van daders, slachtoffers en omstanders in diverse periodes. Te weten de periode van de Eerste Wereldoorlog, de periode van het nazisme en de Tweede Wereldoorlog, recentere conflicten en genocides in de 20e en 21e eeuw.
- Je bent als gevolg van de opgedane kennis, inzicht en besef, in staat de consequenties van je eigen wereldbeeld en je eigen gedrag kritisch te evalueren en te analyseren. Ook kun je beschrijven wat dat betekent voor jouw handelen in je eigen leefomgeving en voor actief burgerschap in de samenleving.
Ingangseisen
Er zijn geen toelatingseisen. Deze minor is toegankelijk en verbredend voor deelnemers vanuit allerlei opleidingen, zowel van Hogeschool Utrecht als van andere hogescholen en is verdiepend voor deelnemers vanuit educatieve opleidingen, lerarenopleidingen en opleidingen Geschiedenis/maatschappijvakken, en specialiserend voor deelnemers vanuit Integrale Veiligheidskunde.
Een werkplek is niet nodig, van een stage is geen sprake. Ook als je een deeltijdstudie doet, kun je je inschrijven.
Literatuur
Voorafgaande de start van de cursus is relevante informatie - literatuur online ter beschikking.
Rooster
De bijeenkomsten (gemiddeld 1 per week, 1 vaste lesdag) zijn vooral op maandag, of dinsdag, of woensdag. Aanwezigheid is gewenst. Indien noodzakelijk en in overleg is een flexibel programma mogelijk.
De les- en toetsroosters worden, met uitzondering van de eerste onderwijsperiode van het studiejaar (start september), altijd vier weken voor de start van iedere onderwijsperiode op Mijn Rooster geplaatst. Het rooster voor de eerste onderwijsperiode van het studiejaar is drie weken voor de start vindbaar op de site. Op Mijn Rooster is altijd het meest actuele rooster zichtbaar.
Op de HU mag voltijdonderwijs geroosterd worden tussen 08.30 en 19.00 uur.
Toetsing
Tijdens de minor bouw je een portfolio op, jouw verzamelmap met opdrachten betreffende de excursies.
Aanvullende informatie
Ondertekende leerovereenkomsten kunnen tot en met 8 december 2023 worden geüpload in Osiris Aanmelding, zie de instructie op de leerovereenkomst. Leerovereenkomsten die ná 8 december worden ontvangen, zullen niet in behandeling worden genomen.
Let op:
Leerovereenkomsten worden in behandeling genomen op volgorde van binnenkomst in Osiris Aanmelding (first come, first serve). Een ingediende leerovereenkomst geeft pas recht op een plek binnen een minor als er sprake is van het volgende:
* De minor is nog niet vol: elke minor heeft een maximum aantal plekken per periode.
* De student heeft de leerovereenkomst compleet ingediend (inclusief eigen gegevens en handtekening en stempel eigen examencommissie).
* HU heeft de leerovereenkomst ondertekend en gestempeld.